کتابخانه اي حوزوي با ?? هزار جلد کتاب و ?? هزار عضو


 حجت الاسلام حسن کرمي، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري «حوزه»در قزوين با اشاره به فعاليت کتابخانه امام صادق(ع)، بيان کرد: کتابخانه امام صادق(ع) وابسته به حوزه علميه قزوين، کتابخانه اي غير دولتي است که از سال 1368 با مساعدت هاي ويژه آيت الله هادي باريک بين، نماينده ولي فقيه در استان که توجه ويژه به مقوله کتاب و کتابخواني دارند، بنيان گذاشته شده است.

وي افزود: اين کتابخانه از زمان تاسيس تاکنون به دنبال جمع آوري، دسته بندي و تنظيم علمي و اصولي کتاب ها و منابع علمي رشته هاي علوم انساني و حوزوي بوده است.

مدير کتابخانه امام صادق (ع) ادامه داد: ساختمان کتابخانه در 5 طبقه و با زيربناي 1 هزار و 500 متر در کنار مدرسه امام صادق(ع) بنا شده و بخش هاي مختلف کتابخانه در اين فضا مستقر شده است.

*عضويت 10 هزار نفر در کتابخانه

حجت الاسلام کرمي بيان کرد: کتابخانه امام صادق(ع) کتابخانه تخصصي در حوزه علوم انساني و اسلامي است و تمام برنامه ها از قبيل عضوگيري، ارائه خدمات مختلف با در نظر گرفتن مخاطبين اين دو رشته انجام مي شود.

وي افزود: در حال حاضر اين کتابخانه داراي بيش از 10 هزار نفر عضو از مقاطع مختلف تحصيلي دانشگاهي کارشناسي، کارشناسي ارشد، دکتري و سطوح پايه و عالي حوزه علميه مي باشد.

*وجود 70 هزار جلد کتاب و منبع علمي و پژوهشي

مديرکتابخانه امام صادق(ع) قزوين با اشاره به منابع موجود در کتابخانه، گفت: منابع موجود در کتابخانه به طور عمده منابع چاپي با موضوعات علوم انساني و علوم حوزوي است و در حال حاضر بيش از 70 هزار جلدکتاب در اين دو رشته علمي در کتابخانه موجود مي باشد.

وي افزود: همچنين کتابخانه داراي بيش از 5 هزار جلد کتاب خطي و سنگي است که حدود 2 هزار جلد کتاب خطي از اين تعداد، فهرست نويسي و چاپ شده است.

حجت الاسلام کرمي بيان کرد: علاوه بر کتاب هاي چاپي و خطي، بخش قابل توجهي از نشريات تخصصي و پژوهشي مراکز علمي و آموزشي قبل و بعد از انقلاب به صورت نظام مند در کتابخانه نگهداري مي شود و متناسب با نياز پژوهشگران در اختيار آنان قرار داده مي شود.

*خدمات متنوع

مدير کتابخانه امام صادق(ع) قزوين با اشاره به خدمات ارائه شده در کتابخانه، ادامه داد: با توجه به نياز  مراجعه کنندگان و اعضا، خدمات متنوعي در بخش هاي مختلفي همچون بخش کتب اماني، منابع ديجيتالي، نرم افزارهاي پژوهشي، بانک اطلاعات و رايانه، خدمات چاپ و تکثير، سالن مطالعه در دو بخش خواهران و برادران، راهنمايي و مشاوره دانشجويان تحصيلات تکميلي و طلاب سطوح عالي و ترميم و چاپ کتب خطي در اين کتابخانه انجام مي شود.

وي افزود: در بخش کتب اماني، کتاب هاي موجود در کتابخانه به مدت يک هفته در اختيار اعضا قرار مي گيرد و چنانچه نياز باشد اين مدت يک هفته ديگر هم تمديد مي شود.

حجت الاسلام کرمي ادامه داد: در بخش منابع ديجيتالي، کتابخانه با عضويت در بانک هاي اطلاعاتي و تهيه نرم افزارهاي مرتبط با منابع ديجيتالي به خدمات دهي به اعضا و مراجعه کنندگان مشغول است.

اين فعال فرهنگي بيان کرد: بخش نرم افزارهاي پژوهشي، يکي از به روزترين بخش هاي کتابخانه در تهيه نرم افزارهاي پژوهشي توليد شده توسط مراکز تحقيقاتي است و مي توانيم ادعا کنيم که همه نرم افزارهاي توليد شده در حوزه علوم اسلامي و انساني در اين مرکز در اختيار مراجعه کنندگان قرار مي گيرد.

مدير کتابخانه امام صادق(ع) قزوين اظهار کرد: بانک اطلاعات و رايانه کتابخانه داراي 10 دستگاه رايانه مي باشد که پژوهشگران در اين بخش از خدمات اينترنتي و کارهايي همچون تاپپ و تنظيم پايان نامه و فعاليت هاي ديگر پژوهشي استفاده مي کنند.

وي افزود: متناسب با نياز اعضا و مراجعه کنندگان دستگاه هاي چاپ و تکثير هم در داخل کتابخانه موجود بوده که در صورت نياز در اختيار پژوهشگران قرار داده مي شود.

حجت الاسلام کرمي توضيح داد: سالن مطالعه کتابخانه در دو بخش خواهران و برادران به صورت مجزا و در فضايي ساکت و آرام در ساعات کاري کتابخانه به ارائه خدمات به پژوهشگران مي پردازد.

مدير کتابخانه امام صادق(ع) قزوين با اشاره به فعاليت هاي بخش ترميم و چاپ کتب خطي، گفت: بخش کتاب هاي خطي کتابخانه داراي 2 هزار جلد کتاب است که در زمان تاسيس کتابخانه داراي وضع بسيار نامناسبي بود که اين کتاب ها در واحد ترميم و بيمارستان کتابخانه آفت زدايي شد و نقايص موجود در آنها برطرف و به شکل کاملا منظم دسته بندي و فهرست نويسي شد.

اين فعال فرهنگي، ارائه مشاوره و راهنمايي به پژوهشگران را از ديگر خدمات کتابخانه عنوان کرد و گفت: از آنجا که در انجام تحقيقات، انتخاب موضوع و آشنايي با منابع تحقيق، موضوعي مهم در امر پژوهشگري است، يکي از فعاليت هاي کتابخانه ارائه مشاوره در مورد انتخاب موضوع، منبع يابي و مرجع شناسي به دانشجويان تحصيلات تکميلي، طلاب و عموم مراجعه کنندگان از ديگر خدمات ارائه شده توسط مجموعه کتابخانه امام صادق(ع) مي باشد.

وي افزود پايگاه اطلاع رساني کتابخانه جهت جستجوي اينترنتي، با هدف سهولت دسترسي به منابع غني کتابخانه و استفاده غير حضوري از کتابخانه راه اندازي شده است.

*ارائه خدمات در محدوده زماني 1 دقيقه اي

وي با اشاره به چيدمان و رده بندي منابع کتاب خانه گفت: منابع موجود در کتابخانه بر اساس شيوه کنگره يا LC  رده بندي شده و مراجعه کنندگان مي توانند با استفاده از رايانه هاي موجود در کتابخانه به جستجو و درخواست منابع مورد نياز خود بپردازند.

حجت الاسلام کرمي عنوان کرد: از آنجا که يکي از ويژگي هاي بناي اين کتابخانه دسترسي آسان به منابع موجود است با توجه به دستگاه هاي رايانه موجود و نرم افزار مورد استفاده براي جستجو و درخواست کتاب، چنانچه مراجعه کنندگان با شيوه هاي جستجو در نرم افزار و شيوه درخواست کتاب آشنا باشند در محدوده زماني 1 دقيقه مي توانند منابع مورد نظر و درخواستي خود را دريافت کنند.

*استفاده از شيوه قفسه بسته براي سرعت بخشيدن به خدمات

مدير کتابخانه امام صادق(ع) قزوين در مورد سيستم قفسه بسته کتابخانه گفت: از آنجايي که بناي کتابخانه بر اين است که کتاب هاي درخواستي با سرعت در اختيار مراجعه کننده  قرار گيرد، خدمات دهي کتابخانه به صورت قفسه بسته مي باشد.

وي افزود: اگر احساس کنيم که فردي با سيستم رده بندي کتابخانه آشنايي داشته و حساسيت هاي لازم در مورد نظم و ترتيب کتابخانه را رعايت مي کند اجازه ورود به داخل قفسه ها را مي دهيم تا خود مراجعه کننده به منابع لازم خود دسترسي پيدا کند.

*11 ساعت خدمات دهي در طول روز

حجت الاسلام کرمي با اشاره به ساعت کاري کتابخانه گفت: کتابخانه امام صادق(ع) قزوين در روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح الي 18 عصر  و روزهاي پنج شنبه از ساعت 7:30 صبح الي 13:30 آماده خدمات دهي به مراجعه کنندگان به صورت حضوري مي باشد.

وي افزود: با توجه به راه اندازي پايگاه اطلاع رساني کتابخانه به آدرس www.is-lib.ir   پژوهشگران بدون نياز به مراجعه حضوري از هر نقطه شهر و کشور به جستجو در منابع کتابخانه بپردازند.

*پذيرش خريد کتاب هاي سفارشي

مدير کتابخانه امام صادق(ع)  عنوان کرد: چنانچه پژوهشگري در حوزه کاري کتابخانه نياز به کتابي داشته باشد اما اين منبع جزو منابع کتابخانه نباشد، مي توانند از طريق سامانه تعريف شده در پايگاه اطلاع رساني به آدرس     www.is-lib.ir عنوان و ساير مشخصات کتاب مورد نياز خود را ثبت کنند تا کتابخانه در اسرع وقت، نسبت به تهيه و در اختيار گذاشتن منبع مورد نظر  اقدام نمايد.

*چاپ کتاب هاي خطي

حجت الاسلام کرمي با اشاره به لزوم توجه به کتاب هاي خطي در کتابخانه ها گفت: کتاب هاي خطي منابع پژوهشي مهمي هستند که نياز به محققاني دارد که اين کتاب ها را منتشر کنند ولي متاسفانه اين کتاب ها برخي اوقات مورد غفلت واقع شده و آنچنان که شايسته است از اين منابع بهره برداري نمي شود.

وي افزود: کتابخانه امام صادق(ع) با همکاري محققان، تاکنون علاوه بر فهرست نويسي، کتاب هاي "کنوز العرفان "محمد صالح قزويني در شرح مثنوي که نسخه دستنويس کتاب بوده توسط دکتر احمد مجاهد و محمدرضا بندرچي را تصحيح و منتشر کرده است.

اين فعال فرهنگي ادامه داد: کتاب هاي "کشف الغطاء عن وجوه المراسم الاهتداء" در علم اخلاق از علامه محمد حسن قزويني از منابع بسيار تحقيق در علم اخلاق و  کتاب "منهاج الهدايه في بيان خمسمائه الآيه" در تفسير آيات الاحکام از جمال الدين احمد بن متوج البحراني از علماي قرن هشتم و معاصران شهيد ثاني هم از ديگر نسخه هاي خطي است که با همکاري کتابخانه چاپ و در اختيار جامعه علمي کشور قرار داده شده است.

همه کارکنان کتابخانه از دانش آموختگان رشته هاي علوم اسلامي و انساني بوده تا بتوانند وظيفه خود را به نحو احسن انجام دهند که اين عامل باعث خدمات دهي بهتر نسبت شده است.

*خريد تخصصي و کارشناسي شده کتاب

 حجت الاسلام کرمي بيان کرد: کتابخانه امام صادق(ع) در جمع آوري منابع، وسواس خاصي دارد تا کتاب و کتابخانه از غناي علمي برخوردار باشد.

وي افزود: تمام خريدهاي کتاب خانه بعد از کارشناسي و انتخاب کتاب ها به صورت بررسي حضوري توسط کارشناسان کتابخانه انتخاب و خريداري مي شود.

مدير کتابخانه امام صادق(ع) قزوين ادامه داد: غناي کتابخانه از لحاظ منابع موجود باعث حضور محققاني از استان هاي همجوار مثل گيلان، کرج، تبريز، اروميه و ساير استان هاي ديگر براي تدوين پايان نامه در اين کتابخانه شده است.

*نحوه عضويت

حجت الاسلام کرمي با اشاره به قوانين عضويت در کتابخانه، گفت: هر فردي بخواهد به عضويت کتابخانه درآيد بايد داراي مقاطع تحصيلي ديپلم به بالا بوده يا طلبه حوزه علميه باشد.

وي افزود: افراد داراي شرط فوق بدون نياز به معرف مي توانند با همراه داشتن داشتن کپي کارت شناسايي، دانشجويي يا طلبگي به همراه يک قطعه عکس و هزينه 70 هزار ريال براي افراد عادي و 35 هزار  ريالي براي طلاب به مدت يک سال به عضويت کتابخانه درآمده و از امکانات آن استفاده نمايند.

*ارتباط با کتابخانه

حجت الاسلام کرمي در پايان يادآور شد: مجموعه کتابخانه امام صادق(ع) حوزه علميه قزوين به آدرس قزوين، خيابان پيغمبريه، کوچه سيد جوادي (پنجعلي) و به آدرس اينترنتي http://www.is-lib.ir  و شماره تلفن هاي  33226732 و 33236732- 028 آماده ارائه خدمات علمي و پژوهشي به محققان حوزوي، دانشگاهي و جامعه علمي مي باشد.

پیشنهاد خرید لوح فشرده

پیشنهاد خرید لوح فشرده
عنوان (*)
ورودی نامعتبر
تولید کننده (*)
ورودی نامعتبر
منتشرکننده
ورودی نامعتبر

پیشنهاد خرید کتاب

پیشنهاد خرید کتاب
نام کتاب (*)
ورودی نامعتبر
نویسنده (*)
ورودی نامعتبر
انتشارات
ورودی نامعتبر

ساعت کار کتابخانه

شنبه تا چهارشنبه : 7:30 الی 16

 پنج شنبه : 7:30 الی 13

 


 

 تلفن تماس : 33226732 - 028

 نمابر : 33225065 - 028